Ako zabezpečiť deti z príspevku od štátu.

Sú dva spôsoby ako deti zabezpečiť. Jeden sa dá vyriešiť takmer okamžite, ten druhý chce čas a disciplínu.

Rozdelím preto tento článok na dve obdobia, jedno sa bude týkať aktuálneho obdobia a to druhé budúcnosti vášho dieťaťa.

A čo je najlepšie, môžete na to využiť príspevok od štátu (aktuálne 30€). Pozrite si video čo sa dá z 30 eur vyskladať alebo pokračujte v čítaní.

Zabezpečenie aktuálneho obdobia = Poistenie

Čo by malo riešiť poistenie detí?

Úrazy a hospitalizácia

Najčastejšie chcú rodičia, aby mali ich deti kryté úrazy, a s tým spojenú hospitalizáciu. Je to naozaj najdôležitejšie ? Podľa môjho názoru sa dá pobyt v nemocnici vykryť z OČR rodiča a s úrazom je to podobne. Ale pokiaľ vám váš rozpočet dovolí, toto pripoistenie je dobré využiť.

Väčšia záťaž (nie len na rozpočet) by bola v prípade vážneho úrazu s trvalým následkom. Ak vám dieťa ostane na vozíku, skončili ste s prácou nadobro. Nasledujú rehabilitácie, kde dvojtýždňový pobyt sa môže vyšplhať aj 4,5 tisíc €. Tušíte dobre, že taká poistná suma 5 000 € by bola málo.

O tom aká suma by mala byť nastavená si prechádzame s klientmi individuálne. Prezradím len, že by to malo byť dosť na to aby ste nemuseli robiť zbierky.

Čo v prípade smrti?

Jediné, čo by vás finančne zasiahlo by bol pohreb. Teda poistite aspoň tie náklady, ktoré sú spojené s pohrebom. Tu sa však stretnete s obmedzením. Poisťovne poistia deti na smrť od určitého veku.

Kritické choroby.

Pri tomto platí rovnaké pravidlo ako pri úrazoch s trvalým následkom. Čo nás trocha odbremení (finančne) je zdravotná poisťovňa. Ale zdravotné poistenie sa v prípade vážnych chorôb ako je rakovina nedá spoľahnúť na 100%. Je na vás, rodičoch, či také riziko bude znášať vaša peňaženka alebo komerčná poisťovňa.

Poisťovne majú rozdielne množstvo chorôb, ktoré poisťujú u detí. A tiež rôzne plnenia. Ak poistíte dieťa napr. na 8000 € v prípade krytického ochorenia, poisťovňa môže vyplatiť pri niektorých diagnózach len 10% z poistnej sumy, teda 800 € v tomto prípade.

„Budúcnosť deťom vytvárame už teraz.“

Ako aktuálne obdobie vyriešiť?

Ideálne a niekedy aj lacnejšie je pripoistiť dieťa k vašej poistke. Ak žiadnu nemáte, zabudnite na to čo ste čítali. Ak plánujete poistiť dieťa a seba máte na poslednom mieste zamyslite sa nad týmito otázkami:

  • Kto zarába a stará sa o rodinu?
  • Kto by sa staral o vás v prípade vážnej choroby?
  • Ak máte úver, kto by ho splácal v prípade vašej smrti?  

Ak ste ani raz neodpovedali dieťa, je vám dúfam zrejme, že na 1. mieste máte mať seba!


Zabezpečenie do budúcna = Sporenie

Ak sa vaše deti rozhodnú jedného dňa osamostatniť, budú potrebovať peniaze. Viete koľko eur je potrebné, na dobrý štart pre dieťa? Na kúpu svojho bývania, na cestu okolo sveta, štúdium alebo svadbu.

Tip : „Odkladajte deťom rodinné prídavky

Pri pravidelnom investovaní 30 € môžete mať (pri v priemere 8% – nom úroku) za 25 rokov 20 000 €, čo je približne suma potrebná na dofinancovanie bytu.

Samozrejme, že je to prepočítavané dnes, ale čo je dôležité, výnosy budú vždy vyššie ako inflácia, teda nasporená suma môže byť tiež o niečo vyššia.

A keby peniaze dieťa nepoužilo, má stále možnosť dokladať si z vlastných zarobených peňazí a vytvoriť si tak do budúcna pasívny príjem.

Dôležité je začať a vybrať si správny fond. Pri výbere kam investovať si dajte pozor na poplatky.

„Nikdy nevyužívajte na sporenie poistenie“

Neviete sa nakopnúť k odkladaniu? Ak potrebujete viac informácií môžete ma kontaktovať alebo si prečítajte, čo môže byť dôvodom odkladania odkladania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *