Zlý finančný návyk #8 Odkladáte odkladanie peňazí

 „Budem odkladať, potom.“ – známa veta?!

Vo všeobecnosti je odkladanie svojich povinností na „potom“, návyk, a to nie len vo vzťahu k peniazom. Dá sa však rovnako ako všetky zlé návyky, o ktorých som písala napraviť.

Kým pri zlom návyku #1 som spomínala presúvanie odkladania peňazí na koniec mesiaca, alebo na „to čo mi ostane odložím“, pri odkladaní na neurčito môže prejsť aj niekoľko mesiacov, dokonca až rokov, a aj tak si poviete „teraz nie“.

Možno si myslíte, že začnete „raz“, lenže to sa stane nekonečným cyklom otáľania a ospravedlňovania.

Vždy sa nájdu dôvody prečo nezačať investovať:

Málo peňazí, málo vedomostí, nedostatok času, iné priority, teraz si užívam, po vysokej, keď budem mať deti, keď vyrastú deti, keď sa ožením, keď sa rozvediem,…

„Čím dlhšie odkladáte investovanie, tým dlhšie budete musieť pracovať, aby ste si zabezpečili peniaze na potom, keď už nebudete schopní pracovať.“

Ideálny stav by bol, ak by ste si sami určili, kedy už nechcete pracovať, kedy chcete ísť na dôchodok, cestovať po svete. Kedy chcete byť slobodní?

Aké následky má odkladanie odkladania peňazí?

Obrázok: Ako funguje investovanie v čase

Ak budete čakať na potom, ako sa dostanete na rovnakú úroveň s peniazmi ako niekto kto začal investovať už v 18-tke? Správne, budete musieť odkladať oveľa viac.

Pri investovaní hrá čas pre vás a proti vám zároveň. Tak neváhajte a začnite už teraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *