Cestovné poistenie

Dozviete sa:

Cestovné poistenie vás chráni v prípade úrazov, choroby aj škody na majetku mimo svojej krajiny pobytu (ale aj pri dlhodobom pobyte obyvateľov z UA, či ich vycestovaní na dovolenku).

Dojednáva sa v balíkoch tzn. základné pripoistenia a limity sú vopred pripravené. Odporúčam vybrať variantu, ktorá má najlepší pomer cena/kvalita.

Môžete si samostatne pripoistiť storno, autoasistenciu, alkohol, rizikvé športy či požičanie vozidla.

Platí pravidlo, čím lacnejšie cestovné poistenie tým menej krytia. Tie najlacnejšie majú zväčša poistenie len liečenbých nákladov a zásah horskej služby, čo síce stačí na hory ale nie na dlhšie pobyty pri mori.

Poistenie v rámci cestovného poistenie kryje napríklad:

 • pátracie a záchranné akcie
 • liečebné náklady – smrť, úrazy, covid
 • batožinu a doklady
 • stornopoplatky, prerušenie cesty, skorší návrat z dovolenky
 • škody na majetku, ktorú spôsobíte tretej osobe v zahraničí
 • športy
 • autoasistenciu (ak cestujete vlastným autom)
 • právnu ochranu

V niektorých prípadoch sa dá poistiť aj opustená domácnosť či domáce zvieratá

Kedy využijete cestovné poistenie?

Cestovné poistenie môžete využiť nie len na dovolenku, zájazd alebo pracovnú cestu do zahraničia,ale aj na ceste za športovými súťažiami alebo pri horských výstupoch na Slovensku.

Toto poistenie odporúčam aj ľuďom, ktorí často a pravidelne jazdia do zahraničia napr. vodičom kamiónovej dopravy.

Ako riešiť poistnú udalosť

Pre okamžitú pomoc zavolajte asistenčnú linku vašej poisťovne, zvyčajne je k dispozícii 24 hodín denne. Každá poisťovňa má svoju asistenčnú linku

 1. Pripravte si číslo svojej poistnej zmluvy
 2. Osobné údaje
 3. Kde sa práve nachádzate
 4. Uveďte čo najviac informácii o udalosti, ktorá nastala a opíšte ako k úrazu resp. nehode došlo
 5. Kontaktné telefónne číslo, na ktoré sa môže poisťovňa obrátiť

Ak ste na pracovnej ceste tak poisťovňa môže vyžadovať aj

 1. Miesto zamestnania
 2. Dĺžku pobytu v zahraničí

Ako sa zachovať a čo robiť keď…

Keď vám niekto spôsobí škodu alebo vás zraní, zaistite si svedkov a kontakt na vinníka. V ťažších prípadoch privolajte políciu.

V prípade krádeže vecí, ihneď nahláste krádež polícií a trvajte na potvrdení o nahlásení.

Všetky doklady o zaplatení po poistnej udalosti (pri ochorení, vyšetrení, poruche vozidla a pod.) starostlivo uschovajte, ak nemáte na zaplatenie kontaktujte asistenčnú službu.

Nepodpisujte nič, čomu nerozumiete alebo s čím nesúhlasíte. Ak vás k tomu nútia (napr. polícia), tak svoj nesúhlas na dokument aspoň anglicky alebo slovensky pripíšte.

Neuznávajte náhradu škody ani ju neuhrádzajte, ani sa k tomu nezaväzujte.

Okolnosti vzniku škody sa snažte zdokumentovať (fotka, video)

Prečítajte si pred odjazdom dôkladne poistné podmienky (ak nemáte dobrého poradcu)  

„Ak si nieste niečim istý, kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne!“

Mýty, ktoré často počúvam od klientov:

Nepotrebujem cestovné poistenie do zahraničia ak mám európsku zdravotnú kartičku

Zdravotná poisťovňa vám zabezpečí rovnaké práva, aké majú domáci pacienti v krajine, do ktorej cestujete. Ak si za ošetrenie platia, budete si platiť aj vy. Naše zdravotné poisťovne preplácajú ošetrenie v zahraničí do výšky akú by ste zaplatili, ak by ste boli takto ošetrení na Slovensku. V niektorých krajinách sú doplatky vyššie ako na Slovensku. Doplatíte si napríklad za hospitalizáciu alebo akútne ošetrenie zubov.

Poistenie zodpovednosti mám v pripoistení nehnuteľnosti.

Zodpovednosť za škodu ako pripoistenie v poistke na dom/byt vás kryje len v prípade, že sa škoda stane na Slovensku. A naopak, cestovné poistenie nekryje škodu, ku ktorej by došlo na území Slovenskej republiky. Cestovné poistenie kryje výlučne škody spôsobené v zahraničí.

Mám PZP to mi stačí

Áno PZP platí aj v krajinách EU. Ak spôsobíte škodu vozidlom, uhradí sa to z PZP poškodenej strane. Ak po nehode alebo poruche ostanete bez auta, budete odkázaní na pomoc práve z cestovného poistenia. Potrebujete lekársku starostlivosť po nehode, vy alebo vaša rodina? PZP na to nebude stačiť.

Z PZP vás štandardne odtiahnu do najbližšieho servisu, cestovné poistenie s pripoistením autoasistencie vám auto dotiahne na Slovensko pripadne preplatí jeho zošrotovanie, či zariadi ubytovanie alebo preplatí cestu domov.

POZOR: Niektoré poisťovne nemajú v základe pri PZP žiadnu asistenciu v zahraničí!

Lepšie sú na tom vozidlá, ktoré majú pripoistenú nadštandardnú asistenciu v PZP. Ak cestujete vlastným autom, odporúčam si pred dovolenkou skontrolovať vaše PZP a jeho limity v zahraničí.

Poistenie storna mi zaplatí ubytovanie, ktoré som zaplatila

Už pri samotnom názve je zrejmé, že poisťovne preplácajú storno poplatky. Poplatky spojené so stornovaním zájazdu vplyvom choroby, hospitalizácie, úrazu prípadne živelnej udalosti a pod. V prípade, že poisťovňa prepláca aj predčasný návrat, preplatí nespotrebované ubytovanie, ale len do svojich limitov.

Príklad: Zaplatíte za pobyt u súkromnej osoby a dopedu vám ozrejmia, že zálohu alebo platbu vám nevrátia. Poisťovňa vám tekéto ubytovanie nepreplatí. Na preplatenie musíte zväčša predložiť zmluvu o službe alebo storno faktúru a pod.

Pripoistenie vozidla mi zaplatí požičanie vozidla

Ďalšia často milná predstava. Pripoistenie vozidla za vás zaplatí spoluúčasť, ktorú by ste zaplatili na požičanom aute, ak by ste ho nabúrali.

Príklad: Požičiate si drahšie vizidlo a poškodíte nárazník, v zahraničí majú havarijné poistenie ale spoluúčasť je 20%. Škoda na vozidle je 3000€. Máte zaplatiť 600€. Tých 600 eur vám poisťovna preplatí.

TIP: Ak si plánujete požičať skúter alebo podobnú zábavu, prekonzultujte to s poradcom. Niektoré poisťovne majú na požičané veci výluky.

Poistenie starších, ZŤP alebo chronicky chorých.

Poistenie starších, ZŤP alebo chronicky chorých.

Nie všetky poisťovne kryjú ľudí nad 70 rokov a ZŤP. Poistenie sa žiaľ aj v takých poisťovniach dá zriadiť no plnenie nečakajte.

Sú však poisťovne, ktoré preplatia aj chronické choroby, kroré boli liečené počas roka no môžu sa kedykoľvek prejaviť a ke potrebná akútna starostlivosť.

Príklad: Nositelia tracheostomickej kanyly kde môže kedykoľvek prepuknúť akútny zápal pľúc alebo iná komplikácia.

Ak sa vám zdá, že informácií je veľa a nie ste si istí alebo nerozumiete poriadne tomu čo ste si uzatvorili, či čo sa chystáte uzatvoriť, môžete ma kontaktovať a spoločne si prejdeme vaše požiadavky a nastavíme potrebné poistenie.

Zadajte svoj e-mail a dostávajte upozornenie na podobné články alebo informácie o aktuálnej situácií na finančnom trhu.

Asistenčné linky pre cestovné poistenie zo zahraničia 24/7

zoznam nájdete na druhej strane

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *