#5 Cítite sa pohodlne v dlhoch

Cítite sa v pohode keď máte splácať hypotéku, pôžičku alebo keď dlžíte kamarátovi? Potom sa vás tento zlozvyk týka.

Žijeme v spoločnosti, kedy má dlh alebo hypotéku skoro každý.

Pozrite si zlý finančný návyk #2

Nie ste sami, ak si po vyplatení jednej pôžičky hneď beriete ďalšiu. A to aj na veci, ktoré nepotrebujete k životu.

Je úplne „normálne“ keď máte ako 20-ročný študentskú pôžičku alebo pôžičku na auto. Je úplne normálne ak máte v 30-tke hypotéku alebo auto na lízing či kreditku.

Nesťažujete sa, lebo všetci ostatní žijú tiež v dlhoch. Je to úplne normálne a dokonca ste čudní, keď nemáte auto na lízing. Nevyhovárajte sa na svoje okolie.

Nie je v poriadku žiť v dlhoch.

Nedostanete sa do dlhov, ak budete platiť za veci len ak na nich reálne máte. Nechoďte na dovolenku ak si na ňu musíte požičať. Nekupujte auto na lízing ak to nie je nevyhnutné.

Ak si ako študent požičiate na auto musíte si rýchlo nájsť prácu na splácanie toho dlhu. Nebudete stíhať platiť, budete mať zlý záznam v registri. Ak potom budete chcieť hypotéku, bude ťažšie ju vybaviť. Budete musieť viac zarábať alebo dlhšie pracovať. Čo ak o prácu prídete alebo si žiadnu nenájdete?

Máte už hypotéku? Snažte sa o jej skoršie splatenie. Aký je na to vhodný investičný nástroj, prezradím v ďalších článkoch.

Dlhom sa dá predísť.

Ak by ste si všetko to čo si v budúcnosti chcete kúpiť dobre naplánovali, reálne si na to viete našetriť. Ak by vám to plánovali už vaši rodičia, nemuseli by ste brať ani hypotéku.

Ak ste práve teraz rodičia, začnite o tom už teraz premýšľať. Čo budú potrebovať vaše deti? Chcete aby žili v dlhoch?

Tento graf ukazuje ako sa dá aj z mála vytvoriť postačujúci kapitál na život bez dlhov. Ak sa vám zdá 50 eur veľa je to len 1,66 € na deň. Alebo máte zmätok vo financiách?

Oranžová farba znázorňuje sumu ktorú v priebehu rokov investujete. Žltá zas koľko budete mať na účte keď vydržíte.

Dobre si všimnite ako rýchlo vyrástla suma na vašom účte medzi 20. a 30. rokom. Je to skoro 30 000 eur. Nie je to žiadna chyba. Je to čaro zloženého úročenia. Viac si o ňom ešte budeme písať v ďalších článkoch.

Zatiaľ rozmýšľajte kedy začnete meniť svoj zlozvyk splácania na investovanie. Aj keby to malo byť 1 : 1


Ak chcete vedieť viac o možnosti investovania už teraz, napíšte mi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *