#7 dôvodov, prečo nenakupujem bitcoiny

#1 Za bitcoiny nenakúpim žiaden tovar

Nie žeby to nebolo možné. Argumenty sú dnes na strane predajcov bitcoinov.

Stačí sa pozrieť na známeho predajcu s mimozemšťanom, ten vám už dnes ponúka možnosť nákupu za bitcoiny.

Navyše bitcoin, prvá kryptomena, bola pôvodne vytvorená k použitiu presne ako peniaze. Ale kvôli častým a nestálym cenovým výkyvom je to v praxi nerealistické. 

Dôvod prečo by som to nespravila je jednoduchý, je to čistá strata.

„Kvôli kolísaniu cien je tento systém ako elektronický hotovostný systém k ničomu. Žiadny človek so zdravým rozumom by si nechcel kúpiť kávu za bitcoiny. Povedzme, že za kávu zaplatíte 3 $ a zajtra môže mať váš bitcoin hodnotu 30 $. To je strata.“

Ollie Leech , editor v CoinDesk.

Môže nastať aj opačný efekt.

Približne pred rokom, v júni 2020, bola hodnota bitcoinu pod 10 000 $. Od tej doby dosiahol maximum, viac než 64 000 USD aj napriek nedávnemu poklesu ceny zostáva okolo 30 000 USD. Predstavte si videohru, ktorá pred rokom stála bitcoiny v hodnote 50 dolárov. Ak by ste s nákupom čakali do dneška, rovnaká cena (v bitcoine) by vás dnes stála 200 $. 

„Ľudia kupujú bitcoiny nie preto, že očakávajú, že budú môcť ísť do obchodu a utratiť ich, ale pretože očakávajú, že si udržia svoju hodnotu,“

Galen Moore, riaditeľ pre dáta a indexy v  spoločnosti CoinDesk.

Podobná rada by sa mala dodržať aj u Etherea.

#2 Dane 

Ak si myslíte, že teraz nenávidíte platiť dane, skúste sa zapojiť do bitcoinov.  Aj keď nemusíte svoje nákupy kryptomien hneď hlásiť úradu, musíte ich hlásiť, keď spravíte nákup alebo výmenu, musíte sledovať hodnotu kryptomeny v dobe, kedy ste ju kúpili, v porovnaním s dobou, kedy ste obchodovali, a nahlásiť tento kapitálový zisk alebo stratu. Teda aspoň trocha rozumieť oceňovaniu virtuálnych mien a zákonu o dani z príjmov (V § 25 ods. 1 písm. h).

Daň predstavuje 19 % zo zisku. Ak prekročíte 176,8-násobok platného životného minima (za rok 2022 je to 38 553 eura), z časti príjmov nad spomenutú čiastku musíte zaplatiť daň so až 25 %. Toto daňové priznanie k dani z príjmov FO (typ B) si navyše podávate sami. Nedá sa „spojiť“ s daňovým priznaním, ktoré podávate zo závislej činnosti (zamestnania).

Ak daňové priznanie nepodáte, hrozí vám pokuta od 30 do 16-tisíc eur. Spoločnosti, ktoré poskytujú peňaženky pre kryptomeny alebo obchodovanie s nimi, musia ešte pred uzatvorením obchodu overiť svojich klientov. Teda vedia vás vyhľadať.

Transakčné a burzové poplatky uhradené priamo v kryptomene sa nezarátavajú do výdavkov.

Iba ak ste platili  poplatky priamo v eurách alebo dolároch. Takto uhradené poplatky si medzi výdavky zaradiť môžete iba ak ide „o výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie zisku“. Moja rada: nájdite si radšej účtovníka.

#3 Problémy s úložiskom a zabezpečením

Toto je trochu osobnejšie, a nemám chuť rozoberať zložitosť ukladania a ochrany bitcoinu pred hackermi . Bitcoin musí byť uložený v digitálnej peňaženke, vedenej na hardwarovej platforme alebo na webe. V každom prípade to môže byť menej bezpečné, než si uvedomujete.

CipherTrace odhaľuje, že v roku 2020 dosiahli veľké kryptokrádeže, hackery a podvody celkom 1,9 miliardy dolárov – čo je druhá najvyššia, doteraz zaznamenaná ročná hodnota krypto zločinov.

Zdroj: ciphertrace

Prehľad hacknutých a ukradnutých bitcoinov za posledné roky

Národná banka Slovenska dlhodobo upozorňuje spotrebiteľov, že investovanie do kryptoaktív nepodlieha jej dohľadu. Ak teda kryptoaktívum „zmizne“, nenahradí vám nikto ani len vklad.

#4 Je to riadené emóciami a technickou analýzou

Existujú len dva skutočné hnacie sily pre hodnotu bitcoinov: emócie investorov a technická analýza (tj. pekné grafy). Ani jeden z nich nie je nijak zaujímavým dôvodom k nákupu, a to preto, že ani jeden z nich z dlhodobého hľadiska nepomôže.

Strach z premeškania (FOMO – „fear of missing out,“) a cheerleading od takých, ako je generálny riaditeľ Tesla Elon Musk, podporili tento rekordný rast bitcoinov. A ako už bolo povedané, užitočnosť je stále nízka. To, čo vidíte, je deň, kedy obchodníci majú sviatok, a preto to je niečo, do čoho chcem investovať svoje peniaze.

#5 Nedostatok je mýtus a prekážka vstupu prakticky neexistuje.

Bitcoin nie je zlato, jeho hodnota nepochádza z jeho nedostatku – bitcoinový počítačový algoritmus nariaďuje vraj pevný strop  21 miliónov digitálnych mincí (doteraz sa ich vytvorilo takmer 19 miliónov ). Nedostatok sám o sebe sotva môže byť zdrojom hodnoty. Zdá sa, že investori do bitcoinov sa spoliehajú na teóriu väčšieho blázna – všetko, čo potrebujete na zisk z investície, je nájsť niekoho, kto je ochotný kúpiť toto aktívum za ešte vyššiu cenu.

Navyše ak máte peniaze a čas, môžete si vytvoriť vlastnú digitálnu menu.

#6 Morálna zábrana

Tiež osobnejší dôvod. Bitcoin umožnil transakcie iba pomocou digitálnych identít, čo používateľom poskytuje určitý stupeň anonymity. Vďaka tomu sa bitcoin stal preferovanou menou pre nezákonné aktivity, financovanie terorizmu, pranie špinavých peňazí, „dark weby“ kde predajcovia na týchto trhoch väčšinou predávali drogy, malware, SIM karty a ukradnuté údaje o kreditných kartách.

Napríklad aj financovanie operácií po celom svete v mene ruských politických záujmov.

Pozitívum je, že spoločnosti a krajiny pracujú na vyhľadávaní podozrivých transakcií.

zdroj:pixels / David Peterson

#7 Neprospieva životnému prostrediu

Vedeli ste, že Bitcoin beží na energeticky náročnej sieti? Spotrebu energie bitcoinov môžete porovnať so spotrebou energie krajín s najväčšou spotrebou energie na svete. To by ešte predajcovia mohli obhájiť ale, väčšina ťažobných zariadení v sieti bitcoinu sa poháňa fosílnymi palivami. Zanecháva teda aj uhlíkovu stopu.

Argument, že „veď je to poháňané obnoviteľnými zdrojmi“ u mňa neobstojí pretože podiel obnoviteľných zdrojov ktoré poháňajú sieť je približne na úrovni 25,1 %.

Zdroje energie tiež dodávajú bitcoinovým baníkom elektrinu najmä na báze uhlia alebo plynu, čo tiež zvýšilo uhlíkovú intenzitu elektriny používanej na ťažbu bitcoinov.

Ak sa predsa rozhodnete investovať do krypromien dodržiavajte tieto zásady:

  1. Neinvestujte viac ako 5% investovaných peňazí
  2. Neinvestujte svoje životné úspory, rezervy ani peniaze ktoré ste mali na nejaký cieľ
  3. Rátajte s tým, že o investované peniaze môžete prísť. (poklesy aj 80%)
  4. Neinvestujte požičané peniaze
  5. Neinvestujte na vrchole (ani prepady nezaručujú, že trhy nepôjdu ešte nižšie)

Kam investovať 1 000 € práve teraz?

Keď má tým špecialistov tip na akcie, vyplatí sa počúvať. Prihláste sa na odber a získajte informácie o tom kam sa oplatí investovať.

Subscribe to our newsletter!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *